×

تماس با ما

درس شیمی را چگونه مطالعه کنیم؟

این که هر درس شیوه مطالعاتی خاص خود را می طلبد، حرف درستی است و بر مبنای دلایل علمی  است. مطمئنا اگر بنشینید و 10 صفحه دینی بخوانید هیچ شباهتی با این ندارد که 10 صفحه شیمی بخوانید. زیرا شیمی یک درس سخت و پیچیده با فرمول ها و مفاهیم پیچیده و دینی یک درس آسان و حفظ کردنی است. 10 صفحه شیمی زمان بیشتری می طلبد تا 10 صفحه دین و زندگی … داوطلب حرفه ای کنکور، روش مطالعه دروس کنکور را می داند و با آگاهی کامل قدم برمی دارد.

شیمی یک درس حفظی و محاسباتی است و سوالات کنکور هم مفهومی و هدفدار می باشند. هر سال که می گذرد سوالات درس شیمی بیشتر جنبه محاسباتی پیدا کرده اند تا حفظی. پس می بایست نحوه مطالعاتی خود را جوری تبیین نمایید که با تفکر طراح سوالات هماهنگ و همسو شوید تا بتوانید برای تسلط بر شیمی کنکور آماده شوید و از عهده پاسخ دادن به سوالات برآیید. به این روند بهترین شیوه مطالعه شیمی کنکور می گویند.

الفبای شیمی

جدول مندلیف از ارکان مهم درس شیمی است که همان الفبای شیمی محسوب می شود. یکی از اساسی ترین کارهایی که باید در مطالعه شیمی انجام دهید حفظ کردن جدول مندلیف است. عدد اتمی و عدد جرمی عناصر را حفظ کنید و یاد بگیرید که از چه جنسی می باشند. تمام جزئیات این جدول را مانند گروه های اصلی و فرعی بخوبیو دقت فراوان یاد بگیرید. نکته ای دیگر یکی این مورد است که جدول مندلیف را بصورت بزرگ تهیه کرده و به دیوار اتاقتان بچسبانید که هر روز نگاهتان به آن بیفتد و مرور صورت گیرد. جدول مندلیف مانند جدول ضرب در ریاضی است و بی نهایت به شما کمک می کند. خوب اولین مورد از مقاله بهترین شیوه مطالعه شیمی کنکور را با هم بررسی کردیم.

روش خواندن مطالب حفظی شیمی

سوالات شیمی هم از حفظیات هست و هم از محاسبات. بهترین شیوه مطالعه شیمی کنکور در حفظ کردن مطالب، این است که بطور کامل به متن و محتوای کتاب شیمی مسلط شوید و تا زمان کنکور، این مطالب را بارها و بارها مرور نمایید (البته در فواصل مشخص) تا به حافظه بلندمدت شما منتقل شوند. می توانید کتابچه هایی که تنها مطالب حفظی درس شیمی در آنها آمده است تهیه نمایید و در زمان هایی که مسافرت می روید یا زنگ تفریح و یا در گردش و میهمانی ها، آن را به همراه آورده و مطالعه نمایید.

یکی از روش هایی که به روند حفظ کردن شما کمک می کند، نکته برداری و حاشیه نویسی کتاب است که در این زمینه جزء بهترین شیوه مطاله شیمی کنکور محسوب می گردد. این نکته برداری ها را که مرتب مرور نمایید بی نهایت سودمند است.

روش خواندن مطالب مفهومی شیمی

در جهت فهم مطالب مفهومی، می بایست محتوا و مباحث را بطور عمیق مطالعه نمایید. این رمز کار است که بسیار مهم است و بهترین شیوه مطالعه شیمی کنکور در این زمینه محسوب می شود. بعد از مطالعه و فهم کامل هر مبحث حتما تست های آن را تمرین نمایید. هرچه تست بیشتر تمرین نمایید فهم مطالب مفهومی عمیق تر و ماندگار تر می شود. باز هم تاکید می کنیم که بهترین روش درس خواندن شیمی کنکور نکته برداری و یادداشت برداری از نکات مهم کتاب است و حاشیه نویسی صفحات کتاب که بسیار مفید است. یادتان باشد که تمام اشکال موجود در کتاب درسی را ریز به ریز مطالعه نمایید و جزئیات و نکات مهم آنها را یاد بگیرید زیرا از اشکال نیز تست می آید و آمادگی شما رمز موفقیت تان در پاسخ دادن به تست های مربوط به اشکال شیمی است. سعی کنید ارتباط بین اشکال شیمی با پاراگراف های درس را کامل پیدا نمایید تا تست های مفهومی را بتوانید پاسخ دهید.

کتاب درسی شیمی 2 پر از مطالب حفظی و مفهومی است. شما ابتدا کتاب را مطالعه می نمایید و سپس جزوه معلم یا بخش آموزشی کتاب های کمک آموزشی را مورد مطالعه قرار می دهید. بعد از اینکه فهم مطالب تکمیل شد به سراغ زدن تست های درس شیمی در مباحث مورد نظر می روید. در اینجا نیز بهترین شیوه مطالعه شیمی کنکور را مورد بررسی قرار دادیم.

مسائل شیمی

شیمی یک بخش محاسباتی دارد که به آن مسائل شیمی می گویند و در کنکور سراسری تست های این بخش از سطح دشواری و سنگینی زیادی برخوردارند و صد البته وقت گیر نیز می باشند.مباحث محاسباتی شیمی عبارتند از : الکترولیت – آب – سینتیک _ ترمودینامیک _ استوکیومتری مسائل محاسباتی و تحلیلی اسید باز و الکترولیت و آب …

توجه داشته باشید که 30 درصد از سوالات شیمی مربوط به مسائل شیمی است. توصیه ما به شما این است که مباحث ساده و محاسباتی مانند تعادل ها – سینتیک و مسائل ترمودینامیک را حتما بخوبی یاد بگیرید و مسائل مربوط به این بخش را مرتب تمرین نمایید تا تسلطتان بیشتر شود. تست های سال های قبل کنکور و تست های کتاب های کمک آموزشی را مرتب و مکرر تمرین نمایید تا تسلط شما به این بخش روز به روز زیادتر شود. سعی نمایید تست هایی که مورد دارند یا سطح دشواری بالایی دارند، علامت بزنید تا مجددا آن را تمرین نمایید.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*