×

تماس با ما

مطالعه زبان انگلیسی کنکور

از آنجایی که مباحث درس زبان انگلیسی کنکور در مقایسه با سایر درس ها تا حد زیادی متفاوت هست، یکی از اولین قدم های کسب موفقیت در این آزمون یادگیری نحوه مطالعه موثر و کارامد مباحث مختلف این درس هست. برای یادگیری زبان روش های متنوعی وجود داره، اما چه بهتر از روش هایی بهره ببرید که بازدهی و جذابیت بیشتری دارند و قبلا امتحان خودشان را پس دادند.

 

سوالات زبانِ کنکور دارای نکات کلیدی هست که در عین سادگی اگر دانش آموزی با آنها آشنایی نداشته باشه، حتی با وجود بهره مندی از سطح قابل قبولی در زبان انگلیسی، در پاسخ به تست های آن در کنکور ناتوان خواهد بود. در نتیجه اگر شما هم داوطلب شرکت در این آزمون هستید، برای موفقیت و رسیدن به هدف به اساسی ترین عناصر یادگیری زبان، یعنی شیوه مطالعه صحیح و تمرین کافی نیاز خواهید داشت.

 

مباحث زبان انگلیسی در کنکور

 

در حال حاضر دو نوع کنکور زبان وجود دارد: اختصاصی و عمومی. روش هایی که در این مقاله به آنها می پردازیم برای هردو مورد کاربردی است.

 

در اینجا ما قسمت های مختلف کنکور زبان عمومی را بررسی می کنیم که مجموعا 25 تست از آن طرح می شود و شامل سوالات 75 تا 100 دفترچه عمومی می شود. مباحثی که از آنها سوال طرح می شود به این ترتیب است:

 

تعداد سوالات                       مبحث

 

Grammar                                    4
Vocabulary                                 8
Cloze Test                                  5
Reading Comprehension           8

 

از شیوه تقسیم بندی سوالات مشخص است یادگیری لغات مهم ترین قسمت مطالعه به حساب می آید چون به تنهایی 8 تست را به خود اختصاص می دهد و برای پاسخ دادن به ⅔ دیگر سوالات نیز مستقیما به لغات نیاز می باشد. سایر قسمت ها نیز که شامل درک مطلب و گرامر و کلوز تست می شود از اهمیت زیادی برخوردار هستند که به آنها می پردازیم.

 

 

چگونه واژگان را راحت تر یاد بگیریم (Vocabulary) :

 

احتمالا شما هم تجربه به خاطر سپردن لغات به تنهایی را داشته اید. حفظ طوطی‌‌وار لغت های جدید کاری طاقت فرسا با بازدهی پایین است و به هیچ وجه سبک خوبی برای یادگیری لغات نیست. زیرا فراگیر در این روش معنای واقعی اکثر لغات را درک نخواهد کرد و در نتیجه نمی تواند از آنها به درستی استفاده کند.

 

سعی کنید حتما لغت های جدید را در قالب ریدینگ، متن و جمله یاد بگیرید و یا از تکنیک جمله سازی استفاده کنید، به عبارت دیگر برای هر کلمه چند جمله ساده به انگلیسی در ذهن خود بسازید.

 

از دیگر روش های خوب یادگیری لغات، دسته بندی لغات جدید است. سعی کنید دفتری جدا برای یادداشت لغات دسته بندی شده داشته باشید.

 

می توانید لغت ها را بر اساس مضمون آنها (خوراک، پوشاک، ابزار، …)، شباهت های ظاهری (Flower, Flour, Floor ,flier , flyer, …)، نقش(Verb, adjective, adverb, …)، پیشوند و پسوند (Careless, thoughtless, helpless, jobless, …) و یا مترادف و متضاد دسته بندی کنید. در این روش از حساسیت زیاد و نوشتن لغاتی که پیش از این آنها را یاد گرفته اید پرهیز کنید.

 

برای هر لغت معنای فارسی، معنای انگلیسی یا مترادف، و جمله ای کوتاه به عنوان مثال بنویسید.

 

به یاد داشته باشید هدف از تهیه چنین مجموعه‌ای به خاطر سپردن بهتر لغات و تسریع فرآیند “مرور کردن” آنهاست. کارشناسان به این نتیجه رسیده اند لغتی که 8 بار طی فواصل زمانی تکرار شود تقریبا برای همیشه در ذهن نقش می بندد.

 

روش مطالعه‌ی پیشنهادی گرامر (Grammar):

 

یکی از روش های ساده و موثر یادگیری گرامر خلاصه نویسی است:

 

ابتدا گرامر هر درس را مطالعه کنید و نکات مهم آن را با ذکر مثال خلاصه نویسی کنید.

 

سپس ریدینگ درس را بررسی کرده و جاهایی که نکات جدید گرامری در آن بکار رفته پیدا کنید.

 

(در حین جستوجوی نکات گرامری سعی کنید معنی لغاتی که یاد ندارید را حدس بزنید، زیر آنها خط بکشید و از آنها گذر کنید، در پایان معنی دقیق آنها را پیدا می‌کنید. با این شیوه شما دامنه لغات و فهم درک مطلب خود را هم تقویت می‌کنید.)

 

تعداد زیادی از قواعد گرامری که هرساله تست های کنکور از آنها طرح می شود معمولا در کنکور هرسال تکرار می شود لذا توصیه می کنیم حتما از سوالات کنکور سالیان گذشته به چشم گنجینه هایی برای بالا بردن سطح آمادگی و دانش گرامری خود نگاه کنید.

 

نکات مفید در زمینه‌ی حل کلوز تست (Close Test) :

 

کلوز تست در حقیقت ترکیبی از لغت و گرامر و درک مطلب است که بیشتر روی گرامر و کالوکیشن(نحوه بکار بردن دو کلمه مرتبط به هم) تاکید دارد. رعایت چند نکته می تواند در پاسخ دادن به تست های کلوز برای فراگیران بسیار مفید فایده واقع شود:

 

1-مجموعه سوالات یک کلوز تست، در حقیقت یک درک مطلب کوچک را تشکیل می دهند و دارای موضوع خاصی هستند که توجه به آن می تواند پاسخ دهی به سوالات را مقداری آسان تر کند.

 

2-برای حل کلوز تست ها باید افعال و حرف اضافه آنها را به خوبی یاد گرفته باشیم.

 

3-در حل کلوز تست ها باید ساختار جمله را علاوه بر جنبه معنایی از نظر زمان جمله، معلوم و مجهول بودن، ضمایر مختلف، ترتیب اعضای جمله و… و سایر نکات گرامری بررسی کنیم و در نهایت گزینه مناسب را انتخاب کنیم.

 

4-یکی از استراتژی هایی که طراحان سوال معمولا از آن برای افزایش سطح سختی سوال بهره می‌گیرند این است که دو عبارت مرتبط به یکدیگر که در کنار هم بکار می روند را توسط یک عبارت اضافه و قابل حذف(بدون تغییر در معنا) جدا کرده، سپس یکی از آن دو عبارت اصلی را به صورت جای خالی سوال طرح می کنند. در اینجا اگر آن ساختار اضافه گمراه کننده را نادیده بگیرید خیلی آسان تر می‌توانید پاسخ این سوالات را پیدا کنید.

 

حل تست های درک مطلب (Reading Comprehension):

 

درک مطلب با توجه به حجم ریدینگ‌ و تعداد سوالاتش شاید ترسناک ترین بخش زبان کنکور بنظر برسد در عین حال اگر پیش از آن استراتژی صحیح مقابله با آنها را آموخته باشید، می‌توانید با آسودگی خاطر بسیار بیشتری سراغ تست هایش بروید.

 

1-اول سوالات را بخوانید…

 

با خواندن سوالات پیش از ریدینگ متوجه می‌شوید:

 

اولاً باید به دنبال چه اطلاعات و کلیدواژه‌هایی بگردید تا در حین خواندن آنها را مشخص کنید و بعدا مجدد نیاز به بازخوانی کل مطلب نباشد.

 

دوماً در این روش پیش از خواندن متن ریدینگ متوجه می شوید کدام پاراگراف ها را باید جمله به جمله و سریع خوانده و کدام بخش ها‌ را کلمه به کلمه و با دقت بخوانید. در نتیجه با این سبک می توانید بطور هوشمندانه ای در زمان صرفه جویی کنید.

 

2-در هر پاراگراف معمولا اولین جمله مهم ترین جمله محسوب می شود و پیام اصلی پاراگراف را در بر دارد. اگر فرصت کافی برای خواندن همه جملات یک ریدینگ طولانی را ندارید تنها کافیست پاراگراف اول و آخر و جمله اول پاراگراف های میان این دو را را دقیق بخونید و بقیه جملات را تنها بصورت گذری نگاه بیندازید.

 

3-زیاد تمرین کنید. برای مثال اگر هر چند روز تنها یک درک مطلب تمرین کنید خودتان بهترین روش پاسخ دادن به تست های این قسمت را پیدا خواهید کرد.

 

4-نکته طلایی! اکثر مواقع در درک مطلب ها یک تست با موضوع پیدا کردن مرجع ضمیر مطرح می شود و زیر کلمه مربوطه نیز خط کشیده می شود. معمولا پاسخ دادن به این تست ها بسیار ساده است و حتی اگر فرصت برای پاسخ دادن به همه سوالات درک مطلب را ندارید، توصیه می کنم این یک تست از دست ندهید!

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*