×

تماس با ما

چگونه یک برنامه ریزی عالی داشته باشیم؟

هشدار !!!! این متن برای کسانی هست که هرچقدر برنامه میریزن جواب نمیگیرن نه برای همه!!!

بشر از زمان تولدش به فکر برنامه ریزی کردن برای کار هاشه اما خیلیاشون بخاطر نا اگاهی از قواعد و اصولش نمیتونن صحیح برنامه ریزی کنن و به اون پایبند باشن . اما من برای تو اینجا برنامه ریزی میکنم و تو خیلی راحت با برنامه مناسب خودت دست پیدا میکنی . این متن رو هم برای تو نوشتم تا با اصولی که باید بهشون عمل کنی اشنا شی و از الان به خودت قول بدی که کنکور رو میترکونی بدو هیچ انحرافی در مسیر نه چندان ساده کنکور

اول بریم یه نگاهی به اصول چهار گانه برنامه ریزی بندازیم :

1- تکانش : ما هممون توی سرشتمون یه خصلتی داریم و اون اینه که دوس داریم به اهدافمون خیلی زود برسیم . حالا بعضی از آدمایی که در روز بزور 2 ساعت میخوندن وقتی به سال کنکور میرسن میگن که از امروز میخوام روزی ده دوازده ساعت درس بخونم و توقع دارن که هر روز به اون برنامه ریزی عمل کنن ولی ای دل غافل..

چه خوش گفت نیوتون در قانون دوم خویش : اجسام ساکن دوس دارن ساکن بمونن و اجسام متحرک دوست دارن که به حرکتشون ادامه بدن . حالا تو ای هم که تا الان همیشه توی درس خوندن تنبل بودی نمیتونی اون برنامه مورد نظرت رو اجرا کنی .

پس رفیق سعی کن برنامه ریزی رو منعطف انجام بدی که جوری نباشه کهیه روز زیاد درس بخونی و یه روز بزنی به اون در و حتی از قبلت هم کمتر درس بخونی وقتی ام که در جا زدی دیگه زدی . نکته دیگه ای که هست اینه که تویی که میخواستی که درسات رو زود تموم کنی با اون برنامه ریزی نسبتا سنگین برای خودت یهو چشم وا میکنی و میبینی که کلی از درسات عقب افتادی . خب این باغث میشه که بی انگیزه شی و همون یکم مطالعه ای که در روز داشتی رو هم نداشته باشی چرا؟! چون انسان به امید زنده است نه نا امیدی

حتی شده نیم ساعت بخون ولی بدون که نیم ساعتت رو میخونی .نگران کم بودنشم نباش چون میتونی هر روز به ساعت درس خوندنت اضافه کنی .

ویدیوی زیر که در مورد اصل اول برنامه ریزی هست رو کامل ببین.

2- تکمیل : حتما همه ما یکسری کار ها رو توی زندگیمون نیمه تموم رها کردیم . رفقا یکی از مهمترین کارهایی که ما توی زندگیمون باید انجام بدیم اینه که کار های نیمه تموممون رو تموم کنیم . چون اگه این اتفاق نیفته ذهن همیشه درگیر گذشته و کارنامه اعمال نیمه تموم خودشه (اسیر گذشته شه). خب این باعث افسردگی و حس حسرت کارهایی بهمون دست میده که نیمه تموم ولشون کردیم و این پدیده انرژی زیادی از ذهن مهم تر از جونمون میگیره

خب حالا باید چکار کنیم ؟؟؟! ببین رفیق راهکار من به تو اینه که این دو تا کار رو انجام بدی :

الف)کار های ناتمومت رو  بزار توی اولویت . مثلا امسال میخوای مثلثات بخونی ولی پارسال اونو کامل یاد نگرفتی و الانم هر چی میخونی نمیفهمی . پس برو اول مثلثات پارسالت رو تموم کن بعد بیا امسالت رو ادامه بده .

اگه شما کارهای ناتموم رو نزاری توی اولویت برنامه ریزی نذاری همیشه درگیر گذشته ای .

ب) همیشه توی برنامه ریزیت یک جای خالی برای کارهایی که شاید قبلا نیمه تموم گذاشتی بذار . ببین شاید برای شما هم اتفاق بیفتد که نتونی به برنامه روزت عمل کنی و اگر نکته مذکور رو رعایت نکنی و برنامه ریزی عمل نکنی همون قضیه از بین رفتن انگیزه اصل اول میشه و …

رفیق اگه میخوای ویدئوی منو مربوط به اصل تکمیل ببینی یه روی لینک زیر بزن.

3- بازتابش : ّببین رفیق اگه تویی که کمرت رو بستی و درس میخونی ، خودتو محک نزنی و از خودت امتحان نگیری هیچوقت نمیتونی بفهمی که چقدر باید تلاشت رو بیشتر کنی ، موقعی که بری توی میدون اصلی برای همون نبرد نهایی (کنکور خودمون) ، خب چطور بگم … نابود میشی! چون هیچوقت نفهمیدی که نسبت شرایط الانت چقدر باید پیشرفت کنی .

پس نکته ای که باید توی برنامه ریزی رعایت کنی اینه که یکسری آزمون از خودت بگیریو توی آزمون های آزمایشی آخر هفته شرکت کنی 

موضوع بعدی که خیلی مهمه اینه که بتونی خودت رو با خودت مقایسه کنی و معیاری برای میزان تلاش خودت در نظر بگیری . یعنی چی؟! یعنی اینکه مثلا مجموع ساعت امروزت با دیروزت رو مقایسه کنی پس بیا اخر جدول برنامه ریزی یه ستون اضافه کن و ساعت مطالعه هر روزت رو توی اون بنویس 

یادت نره که تو توی زندگی فقط و فقط قراره با خودت رقایت کنی . پس امروزت رو بهتر از دیروزت بساز .

برای دیدن کلیپ مربوط به این بخش هم فقط کافیه روی لینک زیر کلیک کنی.

4- تجلیل : حالا میخوام خوش مزه ترین اصل برنامه ریزی رو بهت بگم که باعث پایبند بودن تو به برنامه ریزی میشه . ببین رفیق اگه برای تلاشی که میکنی هدف در نظر نگیری عین یک ورزشکاری هستی که داره همینطوری روی تردمیل می دوئه و انقد می دوئه تا آخر از فرط خستگی بیفته . پس بیایم برای خودمون هدف کوتاه مدت و بلند مدت در نظر بگیریم . حالا وقتی به اون هدفه برسیم ، باید بیایم یک ریکاوری و  در معنای دیگر یک تجلیل از خودمون بکنیم . ببین رفیق اگه تجلیل از خودمت نکنی و جوگیر بشی و بگی من به تجلیل از خودم نیاز ندارم ، بعد از مدتی جلوی اون برنامه کم میاری که برگردوندنت به عرصه رقابت ها کار خیلی سختی میشه .

پس اگه بیای بعد از رسیدنت به هدفت به خودت هدیه بدی توی مغز هورمونی تبه نام دوپامین ترشح میشه که باعث بهتر شدن حالت میشه و این عامل پایبندی به برنامه ریزیته .

گمونم برای دیدن ویدئوی مربوط به این دیگه خودت بدونی باید چکار کنی .

حالا از من میپرسی این همه از برنامه ریزی گفتی ، خب که چی ؟ فایده برنامه ریزی برای من چیه . بریم که مزیت های اون رو هم بهتون بگم :

بیایم مزیتارو به دو روش بسنجیم : 1-  3 تیک : توی این معیار باید سه تا مطلب رو در نظر داشته باشیم

         الف)فهم کامل مطالب : تموم مطالب رو دانش اموز درک کنه

         ب) خلاصه برداری : دانش اموز از مطالب خلاصه برداری کنه

        پ) جمع بندی : دانش اموز بتونه مطالب رو به موقع جمع بندی کنه

که برنامه ریزی تمام اینهارو توی خودش جا میده

2- پامادور (پومودورو) : روش بعدی روش پامادور (پومودورو) هست که معیار خیلی مهمیه و باید رعایت شه . این روش باعث افزایش تمرکز و راندمان کار دانش اموز میشه . که ما توی برنامه ریزی خودمون این رو رعایت کردیم یعنی برنامه ریزی شما رو به چند بخش تقسیم کردیم و بین هر بخش یه تایم استراحت کوتاهی در نظر گرفتیم تا از خستگی جلوگیری کنیم و یه برنامه شاداب رو بهت ارائه بدیم .

برای گرفتن این برنامه ریزی این ماه روی این لینک کلیک کن:

لینک فرم درخواست برنامه ریزی آبان ماه

راستی منتظر سوال یا نظرت درباره برنامه ریزی یا این متن توی بخش نظرات هستم.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*